ON-LINE poradna
PREVAPIS Junior

Propolis E.P.I.D. – všeobecné informace o propolisu

29.7.2015
Tradičně se propolis používal obdobně jako antibiotika, jelikož má prokázaný protibakteriální mechanismus účinku. Tento mechanismus je de facto stejný jak ho známe u antibiotik, jelikož je založen na narušení stěny bakterie a jejím zničení. Prokázaným mechanismem působí propolis také protivirově.

Kde se propolis bere, jaké má složení?

Včely, které jsou ve včelstvu určeny k produkci propolisu, sbírají na pupenech keřů a stromů lepkavou pryskyřičnou substanci, již posléze míchají s voskem, a působením včelích enzymů obsažených v produktech slinných žláz vzniká propolis. Včely jej využívají jako stavební a ochranný materiál, který „očišťuje“ jejich prostředí – především působí antisepticky, ničí patogenní mikroorganismy a chrání tím i včelstva před infekčními chorobami.

Jaké má propolis účinky?

Tradičně se propolis používal obdobně jako antibiotika, jelikož má prokázaný protibakteriální mechanismus účinku. Tento mechanismus je de facto stejný jak ho známe u antibiotik, jelikož je založen na narušení stěny bakterie a jejím zničení. Prokázaným mechanismem působí propolis také protivirově. V nedávné době bylo vědecky prokázáno další, konkrétně imunomodulační působení propolisu, kdy dochází na jedné straně ke stimulaci protiinfekční imunity proti bakteriím a virům a na straně druhé k regulaci nežádoucích hyperaktivních imunitních reakcí. Vedle uvedených hlavních účinků působí propolis také antioxidačně, protizánětlivě a proti plísním (antimykoticky).

Proč se propolis doposud nepoužívá například u dětí, když podporuje imunitu, působí proti patogenním bakteriím a také protivirově?

Využití propolisu například v případě respiračních infekcí u dětí brzdil jeho alergenní potenciál. Nicméně teprve italská firma Specchiasol vyvinula jedinečný biotechnologický postup, který eliminuje alergenní frakci propolisu, přičemž jsou zachovány látky zajišťující jeho prospěšné účinky. Na tento krok navazuje snížení obsahu vosků, mastných kyselina, triglyceridů a příměsi pylů. Všechny tyto kroky vedou k uvolnění aktivních účinných látek z vazby na vosky a tím jejich lepší vstřebatelnost (dostupnost) v organismu. Výsledný nealergenní produkt je označován zkratkou E.P.I.D. (Extrakt Propolisu Izolovaný Disperzní). Uvedený biotechnologický postup byl patentován pod názvem „Process for obtaining non-allergic propolis“ (Postup pro získání nealergenního propolisu, patent č. WO 2011114291 A1). Všechny výše uvedené úpravy vedou k získání vodného extraktu (na rozdíl od běžně dostupných etanolových extraktů propolisu), který je díky absenci alkoholu vhodný pro pediatrii.

Propolis E.P.I.D. je tedy využitelný v pediatrii?

Ano, propolis E.P.I.D. je využitelný nejen u dospělých, ale především u dětí. Italští pediatři ho označují za přírodní antibiotikum, na které nebyla doposud zaznamenána rezistence. Jeho využití v pediatrii může snížit odolnost (rezistenci) patogenních bakterií na klasická antibiotika, která dnes vzniká díky jejich mnohdy zbytečnému užívání. Je známo, že příliš časté a ne vždy opodstatněné užívání antibiotik významně zvyšuje rezistenci mikroorganismů a ve svém důsledku vede k neúspěchu léčby závažných mikrobiálních infekcí. Tento kritický pohled na široké používání antibiotik vede v posledních letech k hledání dalších možností. Proto na významu nabývají tradicí prověřené přírodní látky s imunomodulačním, antibakteriálním a antivirovým působením a s ochranným působením na sliznice respiračního traktu. Zmíněné účinky lze očekávat u propolisu E.P.I.D.

Existuje klinická studie, která prokazuje pozitivní efekt propolisu u dětí?

Příkladem může být kombinace použitá v randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii, v níž byl pro zesílení imunostimulačního působení propolis kombinován s extraktem z echinacey a s vitaminem C. Do studie bylo zařazeno 430 dětí ve věku 1-5 let. Výsledky ukázaly, že 12týdenní podávání popsané kombinace významně snížilo výskyt respiračních infekcí v zimní sezóně (o 55 % oproti placebu), a pokud se vyskytly, jejich trvání se zkrátilo (o 62 %). Propolisový přípravek zkrátil i výskyt zánětů středního ucha (o 68 %) a významně snížil spotřebu antibiotik. Léčbu děti velmi dobře tolerovaly.

Objeví se v lékárnách přípravek obsahující zmíněnou kombinaci?

V Česku a na Slovensku byla na MZ notifikována řada doplňků stravy pod názvem PREVAPIS, jež obsahuje propolis E.P.I.D., extrakt echinacey, rakytník, vitamin C, zinek a další účinné látky, jejichž účinky působí s účinky propolisu E.P.I.D. synergicky nebo je vhodně doplňují. Rozlišujeme Prevapis sirup a sáčky (na správnou celkovou imunitu), Prevapis sirup TUS (pro balzamický efekt na dýchací cesty) a Prevapis spray a pastilky (pro úlevu na krk).

Jak se dávkují propolisové přípravky vhodné pro podporu celkové imunity?

V případě sirupu se doporučují 1–2 lžičky (5–10 ml) sirupu denně, a to od září dlouhodobě (po dobu 1-3 měsíců). Při zvýšených nárocích organismu je vhodné užívat dvojnásobnou dávku, a to po dobu 3–7 dní. Sirup je možné naředit malým množstvím vody. U sáčků (jejichž oblíbenost je dána tím, že lze připravit propolisový nápoj v okamžiku potřeby) je dávkování nastaveno 1x denně 1 sáček, a to od září dlouhodobě (1-3 měsíce). I zde lze v případě potřeby dávku krátkodobě zdvojnásobit obdobně jako u sirupu. Sáček se rozpouští těsně před podáním v malém množství vody.

Jaký je rozdíl propolisu E.P.I.D. oproti ostatním, které také podporují imunitu?

Nejčastějšími původci zánětů horních i dolních cest dýchacích včetně oblasti hltanu a středouší jsou různé typy bakterií a virů. Pokud je četnost respiračních infekcí zvýšená, souvisí to obvykle s nedostatečnou funkcí imunitního systému. Proto je vhodné užívat propolis E.P.I.D., který obsahuje látky podporující protiinfekční imunitu a dále látky, jež jsou schopny přímo působit proti virům a bakteriím (viz výše přírodní antibiotikum). Takto komplexně působí samotný propolis E.P.I.D., přičemž uvedený komplexní účinek nelze očekávat například v případě látek, které ovlivňují pouze imunitní systém (echinacea, nukleotidy, beta glukany).